
Pilates
Pilates - tehnika vadbe, ki jo je v začetku 20. stoletja ustvaril Joseph Pilates, športnik in fizični trener - uporablja približno 50 vaj, ki delujejo na mišice, povečujejo vzdržljivost ter izboljšujejo ravnotežje, telesno držo in gibljivost. Pomaga pri delu z manjšimi mišičnimi skupinami, stabilizacijskimi mišičnimi skupinami in jedrom - mišicami trupa. S krepitvijo teh mišic lažje opravljamo vsakodnevna opravila in zmanjšamo tveganje za poškodbe.
Pilates lahko izboljša vašo splošno telesno pripravljenost. Majhna študija pri ljudeh s prekomerno telesno težo ali debelih, objavljena februarja 2019 v reviji PeerJ, je pokazala, da so trije enourni treningi pilatesa na teden udeležencem pomagali izboljšati pusto in maščobno maso, vzdržljivost trupa in gibljivost.
Pilates ne pomaga le krepiti več večjih in manjših mišičnih skupin po vsem telesu, ampak ima tudi nekaj zdravstvenih koristi za določene skupine ljudi. Dokazano je, da vadba pilatesa:
- bolnikom s Parkinsonovo boleznijo pomaga izboljšati telesno pripravljenost, ravnotežje in funkcionalno avtonomijo, kar je koristno predvsem za spodnji del telesa. Raziskovalci so opozorili, da je vadbo mogoče varno predpisati osebam z blago do zmerno obliko Parkinsonove bolezni, poveča ravnotežje, moč, gibljivost in funkcionalnost pri starejših odraslih ter občutno zmanjša tveganja za padce. Navsezadnje lahko to starejšim pomaga pri samostojnem življenju in jim s tem izboljša kakovost le-tega.
- zmanjša bolečine in izboljša delovanja pri bolnikih s kronično bolečino v spodnjem delu hrbta, podpora duševnemu zdravju - enourna vadba pilatesa trikrat tedensko v obdobju osmih tednov pozitivno vpliva na anksioznost, depresijo in kakovost življenja.